Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
День прав людини — міжнародне свято, що щороку відзначається 10 грудня за пропозицією Генеральної асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році. Книга рекордів Гіннеса описує Декларацію як світовий «Найбільше перекладений документ».
Декларація стала результатом безпосереднього досвіду Другої Світової Війни і представляє глибоке вираження невід'ємних прав, які мають усі люди. Вона отримала настільки широке визнання, що її спочатку необов'язковий характер змінився, і тепер на неї часто посилаються як на юридично обов'язковий документ звичайного міжнародного права. Це критерій для всіх документів з прав людини, який став відправною точкою для десятків інших міжнародних та регіональних документів, а також сотен національних конституцій та інших законодавчих актів. що лягли в основу міжнародних договорів, регіональних документів із прав людини, національних конституцій тощо.
Декларація також містить чітке посилання на обов'язки суспільства та громадянства, важливі для вільного та повного розвитку та поваги прав і свобод інших людей. Таким самим чином, права в декларації не можуть бути використані для порушення прав людини окремими особами або державами.
Створення системи адміністративних судів у незалежній Україні сприяло тому, що кожен громадянин має право вирішити спір не лише з будь-якою фізичною чи юридичною особою, а й з державою. Це надзвичайно важлива конституційна норма, яка захищає законні права, свободи та інтереси громадян від порушень з боку держави.
Так, протягом 9 місяців 2020 року до Харківського окружного адміністративного суду (далі – ХОАС) за захистом своїх прав звернулися 13 142 громадянина та 4 749 юридичних осіб, з яких 2 406 – суб’єкти господарювання.
ХОАС за період з січня по вересень 2020 розглянуто 8 902 справ та матеріалів, з яких задоволено 7 357, що становить понад 80% задоволених вимог позивачів та заявників.
Вказане демонструє, що конституційно встановлене право будь-якої особи звертатися до суду за захистом свої прав, у тому числі і до адміністративного суду, гарантує будь-якій людині можливість отримати захист своїх порушених прав як і з боку інших осіб, так і з боку держави.
Елеонора Рузвельт, розробниця Загальної декларації прав людини, яку Гаррі Трумен назвав «Першою леді всього світу», вказуючи на її досягнення в галузі захисту прав людини, сказала: «То де ж, зрештою, беруть початок загальні права людини? У невеликих містах, біля будинку – такі близькі і такі малі, що їх не роздивитися на жодній карті світу. Проте вони є світом окремої людини: її рідний район; школа або коледж, де вона вчиться; завод, ферма або офіс, де вона працює. Такі місця, де кожен чоловік, жінка і дитина прагнуть рівного правосуддя, рівних можливостей, рівної гідності без будь-якої дискримінації. За винятком, коли ці права мають значення тут, вони майже не мають значення будь-де».
Варто пам’ятати, що утвердження і забезпечення прав людини є головним обов’язком держави. Права і свободи людини і громадянина захищаються судом.