flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

До уваги осіб з обмеженими фізичними можливостями

   Шановні відвідувачі, керівництвом Харківського окружного адміністративного суду було розроблено і реалізовано комплекс заходів щодо вирішення питання розміщення у приміщеннях суду маломобільних груп населення, яке дозволило б створити гідні умови їх перебування у будівлі та забезпечило б належний рівень захисту їх прав.

 На сьогоднішній день судом вжиті всі необхідні заходи, щодо дотримання прав та законних інтересів осіб з обмеженими можливостями та маломобільних груп населення у приміщенні суду на майдані Свободи, 6.

Розгляд адміністративних справ за участю осіб зазначеної вище категорії здійснюється в обладнаному належним чином, як того вимагає законодавство України, приміщенні суду (майдан Свободи, 6) на першому поверсі. 

Звертаємо Вашу увагу, що потрапити до суду можливо зі сторони проспекту Незалежності (зображення № 1 ).

Після того, як Ви дістатись воріт суду, будь-ласка зачекайте декілька хвилин щоб охорона повідомила відповідальним особам про Ваш візит та пропустила Вас до внутрішнього двору суду.

 Далі Вам необхідно повернути ліворуч та дістатись спеціально обладнаного входу до будівлі (зображення № 2).

Додатково повідомляємо, що маломобільні групи населення канцелярією суду обслуговуються поза чергою!

До Вашої уваги, на стендах та офіційному веб-сайті суду (https://adm.hr.court.gov.ua) знаходяться зразки процесуальних документів та інша корисна інформація для учасників процесу, а в приміщенні суду встановлено інформаційно-платіжні термінали, за допомогою яких Ви можете отримати дані про стан розгляду справи, прийняте рішення, дату судового слухання, номери телефонів суду, сплатити судовий сбір. Також сторони можуть обмінюватися між собою та судом документами в електронній формі, що значно економить час та кошти.

Ми прагнемо створити для Вас найкращі умови та максимальний комфорт перебування у суді! 

 

Отримайте додаткові відомості за телефонами відповідальних осіб:

тел. (057) 730-42-53 - начальник відділу суду Роман Смахтін.

тел. (057) 730-42-77, 093-924-65-59, e-mail: lysenko.icmi@gmail.com - керівник апарату Харківського окружного адміністративного суду Валентина Лисенко;

тел. (057) 730-42-85, e-mail: zast_ker_ap@adm.hr.court.gov.ua - заступник керівника апарату Харківського окружного адміністративного суду Ірина Зарубіна.

 

 

Рекомендації щодо правил поведінки з маломобільними групами населення

 

Оскільки люди з інвалідністю є споживачами таких самих послуг, як і люди без інвалідності, належна комунікація - невід’ємний елемент у роботі апарату Харківського окружного адміністративного суду.

 

Етика спілкування

З питань, що стосуються людини з інвалідністю, важливо завжди пам'ятати, що потрібно звертатись безпосередньо до цієї людини, а не до супроводжуючої її особи.

Розмовляючи з людиною, яка пересувається на візку намагайтесь розташуватися так, що її та Ваші очі були на одному рівні, тоді Вам буде простіше вести розмову. Також, можливо, Вам доведеться переміститись у більш «спокійну зону» для того, щоб допомогти такій особі поспілкуватись з Вами.

Розмовляючи з людиною, яка має труднощі в спілкуванні, слухайте її уважно. Майте терпіння її вислухати, чекайте доки людина закінчить фразу. Не виправляйте її та не намагайтесь пояснити щось замість неї. Якщо це потрібно, ставте короткі запитання, які потребують коротких відповідей.

Розмовляючи з людиною, що не чує, або має обмежений слух, дивіться їй прямо у вічі і говоріть чітко. Деякі люди читають по губах. Намагайтесь стояти так, щоб Вас та Ваші уста було добре видно та щоб Вам нічого не заважало.

Особам, що не чують або мають обмежений слух, може бути необхідно читати по губах. Якщо це так, під час розмови дивіться прямо на них й не закривайте вашого обличчя й рота. Знайте, що яскраве сонячне світло чи тінь можуть заважати сприйняттю, ускладнити читання по губах. Говоріть чітко своїм звичайним голосом та зі своєю звичайною швидкістю, крім випадків, коли особа попросить Вас говорити голосніше чи повільніше. Використовуйте чіткі, коротші речення. Якщо особа з інвалідністю не зрозуміла Вас, не бійтесь повторити щойно сказане Вами або спробуйте перефразувати речення. Деяким особам, що не чують або мають обмежений слух, може бути легше зрозуміти Вас, якщо Ви також використовуватимете жестикуляцію руками, щоб пояснити напрям руху; також для правильного спрямування осіб з інвалідністю допомагає використання мап. Якщо Вас не зрозуміли, запропонуйте поспілкуватись за допомогою ручки й паперу. Коли Ви спілкуєтесь з особою зі складнощами в навчанні, використовуйте позитивну та просту побудову речення, як то "Ви шукаєте Ваше місце?" замість "Що Ви шукаєте?"

 

Етика спілкування та допомога людині з інвалідністю

Не робіть висновків, що особа з інвалідністю потребує допомоги, тому що вона має інвалідність. Те, що Вам може здатись «боротьбою» чи подоланням перешкод, для когось може бути гарно скерованим звичайним процесом - у власному темпі та власним шляхом. Завжди спочатку спитайте, і якщо особа з інвалідністю каже Вам, що він/вона не потребує Вашої допомоги, просто прийміть цю відповідь. Не нав'язуйте свою допомогу й не ображайтесь, якщо від Вашої пропозиції відмовляться.

Ніколи не торкайтесь людини з інвалідністю чи їх допоміжних засобів пересування без їх дозволу. Це неввічливо, а також може вплинути на їх баланс. Якщо особа з інвалідністю потребує допомоги у тому, щоб попасти в глядацьку зону або в інше приміщення на стадіоні, а Ви не можете залишити своє службове місце, Вам потрібно покликати когось з колег для надання необхідної допомоги.

Якщо Вашої допомоги потребує користувач візка, спочатку спитайте людину, куди вона хоче дістатись, а потім проінформуйте, що Ви збираєтесь довезти її.

Якщо Ви супроводжуєте людину з порушенням зору чи таку, що не бачить, Ви маєте дозволити їй взяти Вас за лікоть та йти поруч. Завжди коментуйте шлях і маршрут, яким Ви йдете. Наприклад, "За декілька кроків ми повернемо ліворуч" чи "Ми підходимо до сходів". Коли Ви досягли необхідного місця, повідомте людину, де вона знаходиться.

Якщо людина з інвалідністю має супроводжуючого чи собаку-поводиря, він/вона може йти поруч з Вами, але не тримаючись за Вас. Собаки-поводирі дуже гарно натреновані, тому Ви не маєте торкатись до них, пестити, годувати, відволікати собаку – бо вона працює.

НАЙГОЛОВНІШЕ: не стороніться людей з інвалідністю. Якщо Ви готові вести себе з ними з повагою й розумінням, вони не образяться, якщо Ви помилитесь.

 

Рекомендації із супроводу та взаємодії з людиною з інвалідністю

Загальні положення

Коли Ви представляєтесь, намагайтесь потиснути руку, навіть якщо рухи руками у людини з інвалідністю обмежені, чи якщо вона має протез.

Запропонуйте допомогу, але почекайте, поки вона буде прийнята, і надайте цю допомогу у той спосіб, у який Вас просить особа. Не ображайтесь на відмову.

Не робіть висновків на основі спостережень: пам’ятайте, що будь-хто може мати приховані "порушення" – наприклад, діабет.

Якщо Ви не впевнені у тому, що саме Вам потрібно робити – спитайте.

 

Людина з порушенням зору, або незряча людина

Скажіть людині з порушенням зору, хто Ви, представте інших присутніх осіб і розкажіть, де вони знаходяться.

Запитайте людину, чи вона потребує Вашого супроводу.

Не хапайте людину, щоб супроводжувати її, дозвольте їй взяти Вашу руку; спитайте, чи хоче вона бути попередженою про сходи, двері та інші перешкоди.

Чітко скажіть, де знаходиться її місце, або покладіть її руку на спинку її місця чи на підлокітник.

Завжди кажіть людині, коли Ви відходите назад чи йдете від неї

Якщо людина йде з собакою - поводирем, спитайте дозволу на те, щоб доторкнутись до неї та взаємодіяти з нею.

Коли Ви скеровуєте особу, переконайтесь, що людина знає й розуміє кожну деталь.

 

Особи, які користуються кріслом колісним

Спробуйте опуститись на рівень очей користувача крісла колісного, або трохи відійдіть назад.

Не нахиляйтесь і не спирайтесь на крісло колісне чи на інший допоміжний засіб людини.

Спитайте людину, чи потребує вона допомоги під час переміщення, при відкриванні дверей, але пам’ятайте, що вона може виконувати ці функції сама.

Залиште достатньо місця для тих, хто користується ходунками чи іншими допоміжними засобами під час ходи - не намагайтесь відібрати або схопити їх допоміжний засіб чи паличку.

Не намагайтесь проявляти співчуття до особи, торкаючись до її голови чи плеча, оскільки це сприймається як патронаж/опіка.

 

Особи з порушеннями слуху, або глуха людина

Щоб звернути на себе увагу глухої людини, помахайте рукою, або доторкніться до неї.

Дивіться безпосередньо на особу (навіть якщо вона користується послугами перекладача жестової мови) і розмовляйте звичайним голосом, не закриваючи обличчя руками.

Намагайтесь не використовувати довгих складних речень.

Будьте терплячі з людьми, які мають труднощі в спілкуванні; не виправляйте їх; не закінчуйте їх речення замість них. Якщо Ви не розумієте, попросіть їх повторити сказане. У спілкуванні з слабкочуючими чи глухими особами в нагоді інколи можуть стати ручка з папером.

 

Особи з затримкою розумового розвитку

Ставтесь до людей як до особистостей, відповідальних дорослих, і не робіть висновків, що вони нічого не можуть робити.

Будьте терплячими та будьте готові пояснити інформацію більш, ніж один раз.

Намагайтесь не використовувати складних речень.

Пам’ятайте, що деякі люди з затримкою розумового розвитку віддають перевагу дотриманню певних правил чи порядку. Наприклад, люди з аутизмом. Тому за можливості погодьте ці певні правила чи порядок.

 

     Матеріал використаний з офіційного веб-сайту Всеукраїнського громадського об’єднання «Національна асамблея  людей з інвалідністю України» http://naiu.org.ua/useful/etika-spilkuvannya/